Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Undermålig belysning i svenska kommuner

https://www.klimatsmart.se/images/news/auralight250x66pg.gif

Det svenska belysningsföretaget Aura Light har genomfört en kartläggning av andelen kvicksilverlampor i svenska kommuner. Resultatet visar att var femte gatlampa i de undersökta kommunerna fortfarande är en energislukande kvicksilverlampa. I så många som elva av kommunerna med flest gatlampor är 40 procent eller fler av gatulamporna kvicksilverlampor. Aura Light genomförde redan 2009 den första kartläggningen av andelen kvicksilverlampor i Sveriges kommuner. Nu har kartläggningen följts upp. Årets resultat visar att många kommuner har fortsatt arbetet med att byta ut de energislukande kvicksilverlamporna, som kommer att förbjudas 2015, men att det fortfarande finns många miljöfarliga lampor som lyser upp Sverige. Bland det sextiotal kommuner som undersökts är det tre kommuner där hälften eller mer av gatlamporna fortfarande är kvicksilverlampor. – Många kommuner har en plan för hur de ska lyckas byta ut samtliga kvicksilverlampor innan förbudet träder i kraft år 2015, men det finns också de som själva undrar hur de ska hinna, säger Erik Frejinger, försäljningschef på Aura Light. Att byta ut samtliga armaturer innebär dessutom en stor investering som kan vara en tuff utmaning för många, men det finns alternativa lösningar för att slippa kvicksilverlamporna. Samtliga av de tillfrågade kommunerna känner till förbudet mot kvicksilverlamporna som förbjuds 2015. Undersökningen visar även att 55 procent anser att utomhusbelysning är prioriterad, men att arbetets största utmaningar är kopplade till brist på tid och pengar. Som lösning på problemet släcker åtta procent av kommunerna ner och 17 procent väljer att dimma belysningen på utvalda platser i kommunen. Klicka här för att se en tabell över de 10 kommuner med högst andel kvicksilverlampor i sin gatumiljö. De miljöfarliga kvicksilverlamporna har inte bara en mycket hög andel kvicksilver i sig, som riskerar att spridas i naturen, utan är också mycket ineffektiva ur energisynpunkt samt har en kort livslängd. Det finns dock alternativ till att byta ut hela armaturen. Auras lösning för ersättning av kvicksilverlampor består av ett Long Life kompaktlysrör med tillhörande adapter. Lösningen är enkel att byta ut utan krånglig installation och ger upp till 67 procent energibesparing och minskar samtidigt underhållskostnaderna med upp till 80 procent. För mer information, kontakta: Ida Lidwall, Aura Light International, 08-564 883 43, 0702-85 97 80, ida.lidwall@auralight.com Erik Frejinger, försäljningschef Aura Light, 08-564 881 46, 0708-93 48 88, erik.frejinger@auralight.se.

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Undermålig belysning i svenska kommuner

2011-11-10
Det svenska belysningsföretaget Aura Light har genomfört en kartläggning av andelen kvicksilverlampor i svenska kommuner. Resultatet visar att var femte gatlampa i de undersökta kommunerna fortfarande är en energislukande kvicksilverlampa. I så många som elva av kommunerna med flest gatlampor är 40 procent eller fler av gatulamporna kvicksilverlampor.

Aura Light genomförde redan 2009 den första kartläggningen av andelen kvicksilverlampor i Sveriges kommuner. Nu har kartläggningen följts upp. Årets resultat visar att många kommuner har fortsatt arbetet med att byta ut de energislukande kvicksilverlamporna, som kommer att förbjudas 2015, men att det fortfarande finns många miljöfarliga lampor som lyser upp Sverige.

Bland det sextiotal kommuner som undersökts är det tre kommuner där hälften eller mer av gatlamporna fortfarande är kvicksilverlampor.

– Många kommuner har en plan för hur de ska lyckas byta ut samtliga kvicksilverlampor innan förbudet träder i kraft år 2015, men det finns också de som själva undrar hur de ska hinna, säger Erik Frejinger, försäljningschef på Aura Light. Att byta ut samtliga armaturer innebär dessutom en stor investering som kan vara en tuff utmaning för många, men det finns alternativa lösningar för att slippa kvicksilverlamporna.

Samtliga av de tillfrågade kommunerna känner till förbudet mot kvicksilverlamporna som förbjuds 2015. Undersökningen visar även att 55 procent anser att utomhusbelysning är prioriterad, men att arbetets största utmaningar är kopplade till brist på tid och pengar. Som lösning på problemet släcker åtta procent av kommunerna ner och 17 procent väljer att dimma belysningen på utvalda platser i kommunen.

Klicka här för att se en tabell över de 10 kommuner med högst andel kvicksilverlampor i sin gatumiljö.

De miljöfarliga kvicksilverlamporna har inte bara en mycket hög andel kvicksilver i sig, som riskerar att spridas i naturen, utan är också mycket ineffektiva ur energisynpunkt samt har en kort livslängd.

Det finns dock alternativ till att byta ut hela armaturen. Auras lösning för ersättning av kvicksilverlampor består av ett Long Life kompaktlysrör med tillhörande adapter. Lösningen är enkel att byta ut utan krånglig installation och ger upp till 67 procent energibesparing och minskar samtidigt underhållskostnaderna med upp till 80 procent.

För mer information, kontakta:
Ida Lidwall, Aura Light International, 08-564 883 43, 0702-85 97 80, ida.lidwall@auralight.com
Erik Frejinger, försäljningschef Aura Light, 08-564 881 46, 0708-93 48 88, erik.frejinger@auralight.se.
Källa: Auralight

Senaste nyheter