Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Vad kostar det att välja ekologiskt 2013

https://www.klimatsmart.se/images/news/matis250x140.jpg

Då var det dags igen! I början av varje nytt år gör vi en egen undersökning av vad det kostar att välja ekologisk mat. Hur mycket dyrare är det tror ni? Eller är det dyrare över huvud taget? Vi har kollat upp priset på några ”vanliga” frukostprodukter för att se vad skillnaden blir för en familj på två under ett års konsumtion. Varorna är köpta i en ICA supermarket-butik. - Ekologisk mellanmjölk från Arla. Pris: 9,50 kr (1l). 2 kr mer än standardmjölk. Ca 4 pkt/veckan = 416 kr/år. - Ekologisk Mild Yoghurt från Hjordnära. Pris: 16,50 kr. (1l) 3 kr mer än standardyoghurt. Ca 3 pkt/veckan = 468 kr/år. - Ekologiskt kaffe från ICA eco. Pris: 34,90 kr (500 g). 1 kr mer än standardkaffe. Ca 1 pkt/veckan = 52 kr/år - Ekologisk apelsinjuice från ”God Morgon”. Pris: 18,90 kr (1l). 3 kr mer än standardjuice. Ca 1 pkt/veckan. 156 kr/år. Den totalt mellanskillnad för en familj på två som väljer de ekologiska alternativen ovan är: 1092 kr/år Enligt våra jämförelser kan vi då tråkigt nog berätta att det är dyrare att välja ekologiskt idag än för ett år sedan. Förra året hamnade vår uträkning på 936 kr/år. Kanske är det just några av dessa varor som blivit dyrare, eller så har det blivit dyrare att köpa ekologiskt rent allmänt. Vad tror ni? Skrivet av Josefin Grahn på bloggen En lagom dos grönt.

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Senaste nyheter