Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Skånemejerier klimatneutral ost i höst

https://www.klimatsmart.se/images/news/skanemejerier_logo_08_0011_9_250x110.jpg

Skånemejerier i Kristianstad, där man tillverkar ost, skall gå över till biobränsle. Från och med hösten 2009 kommer man att elda med flis i stället för med olja. Tack vare denna satsning minskas klimatpåverkan med drygt 90%. Med flis som värmekälla kan mejeriet helt räkna bort sina CO2-utsläpp från ångproduktionen. Flis är ett biobränsle från skogsindustrin. Träden använder koldioxiden i luften för att bygga upp sin biomassa som sedan frigörs när den eldas upp. Summan blir noll till skillnad från ett fossilt bränsle som tas upp från depåer i jordskorpan. - Vi får nästan en klimatneutral ost, konstaterar Skånemejeriers platschef i Kristianstad, Göran Nyström, som påminner att elproduktionen ännu inte är 100% klimatneutral. Kristianstadsmejeriet har tidigare eldat med olja för att producera ånga till processen. Den årliga förbrukningen har legat kring 1800-1900 m3 olja per år, vilket motsvarar nästan 20 GWh. När oljan förbränns bildas diverse biprodukter, främst koldioxid och vatten. Koldioxiden, som finns naturligt i atmosfären, bidrar med att öka på växthuseffekten vilket på sikt leder till ett varmare klimat. I Kristianstad står oljan för ungefär 60% av den totala energiförbrukningen. De övriga 40% står elförbrukningen för där kompressorer och kylmaskiner är de stora förbrukarna. Av dessa 40% är det cirka 13% som bidrar med koldioxid. De övriga energikällorna är bland annat vattenkraft, kärnkraft, biobränsle och vindkraft. Ett mejeri i Kristianstads storlek släpper årligen ut cirka 5000 ton koldioxid i atmosfären. Men det blir det alltså ändring på från och med i höst. Att ha ett eget fliseldande verk inom mejeriet hade inte varit en möjlig lösning. - Vi har valt en lokal leverantör av flis, nämligen det fliseldade Allöverket ett par hundra meter bort, berättar Göran Nyström vidare. Skånemejerier minskar sina utsläpp med 5000 ton CO2. För att illustrera vad det innebär kommer här några jämförelser: • Att ensam köra E4:an mellan Malmö-Stockholm i en medelstor bil, nonstop i drygt 25 år. Då hinner du lite över 20.000 vändor. • Uppvärmning av 1000 medelstora villor i Mellansverige under ett år. • Att Skånemejerier minskar sina CO2-utsläpp med 25 % (transporter ej medräknade) För ytterligare information: Miljöansvarig, Fredrik Javensköld, fredrik.javenskold@skanemejerier.se, 040-142856

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Skånemejerier klimatneutral ost i höst

2009-08-04
Skånemejerier i Kristianstad, där man tillverkar ost, skall gå över till biobränsle. Från och med hösten 2009 kommer man att elda med flis i stället för med olja. Tack vare denna satsning minskas klimatpåverkan med drygt 90%.

Med flis som värmekälla kan mejeriet helt räkna bort sina CO2-utsläpp från ångproduktionen. Flis är ett biobränsle från skogsindustrin. Träden använder koldioxiden i luften för att bygga upp sin biomassa som sedan frigörs när den eldas upp. Summan blir noll till skillnad från ett fossilt bränsle som tas upp från depåer i jordskorpan.

- Vi får nästan en klimatneutral ost, konstaterar Skånemejeriers platschef i Kristianstad, Göran Nyström, som påminner att elproduktionen ännu inte är 100% klimatneutral.

Kristianstadsmejeriet har tidigare eldat med olja för att producera ånga till processen. Den årliga förbrukningen har legat kring 1800-1900 m3 olja per år, vilket motsvarar nästan 20 GWh. När oljan förbränns bildas diverse biprodukter, främst koldioxid och vatten. Koldioxiden, som finns naturligt i atmosfären, bidrar med att öka på växthuseffekten vilket på sikt leder till ett varmare klimat.

I Kristianstad står oljan för ungefär 60% av den totala energiförbrukningen. De övriga 40% står elförbrukningen för där kompressorer och kylmaskiner är de stora förbrukarna. Av dessa 40% är det cirka 13% som bidrar med koldioxid. De övriga energikällorna är bland annat vattenkraft, kärnkraft, biobränsle och vindkraft.

Ett mejeri i Kristianstads storlek släpper årligen ut cirka 5000 ton koldioxid i atmosfären. Men det blir det alltså ändring på från och med i höst. Att ha ett eget fliseldande verk inom mejeriet hade inte varit en möjlig lösning.

- Vi har valt en lokal leverantör av flis, nämligen det fliseldade Allöverket ett par hundra meter bort, berättar Göran Nyström vidare. Skånemejerier minskar sina utsläpp med 5000 ton CO2. För att illustrera vad det innebär kommer här några jämförelser:

• Att ensam köra E4:an mellan Malmö-Stockholm i en medelstor bil, nonstop i drygt 25 år. Då hinner du lite över 20.000 vändor.
• Uppvärmning av 1000 medelstora villor i Mellansverige under ett år.
• Att Skånemejerier minskar sina CO2-utsläpp med 25 % (transporter ej medräknade)

För ytterligare information:
Miljöansvarig, Fredrik Javensköld, fredrik.javenskold@skanemejerier.se, 040-142856

Senaste nyheter