Redaktör:
Jens Ljunggren
Svenskt Sigill börjar blogga
2013-04-08
Nu kommer Sigillbloggen - en blogg om Sigill Kvalitetssystem AB och våra certifierade företags väg till bättre mat och blommor.
Värd för bloggen är Linda Cederlund, vd på Sigill Kvalitetssystem AB som tillsammans med personal och gästbloggare ämnar dela med sig av information kring några av våra nyckelprojekt, utvecklingen av vår standard, livsmedelssäkerhet samt information och inspiration kring den totala mat- och blomsterupplevelsen.
Följ oss på www.sigillbloggen.se.
Värd för bloggen är Linda Cederlund, vd på Sigill Kvalitetssystem AB som tillsammans med personal och gästbloggare ämnar dela med sig av information kring några av våra nyckelprojekt, utvecklingen av vår standard, livsmedelssäkerhet samt information och inspiration kring den totala mat- och blomsterupplevelsen.
Följ oss på www.sigillbloggen.se.
Källa: Svenskt Sigill
Senaste nyheter
-
2021-12-03
Försäljningen av KRAV-märkt julskinka ökar kraftigt
Försäljningen av KRAV-märkt julskinka är på väg uppåt. De senaste två åren har försäljningen i… -
2021-11-03
Regeringen begränsar användningen av engångsplast
Regeringen vill se ett hållbart användande av engångsplast och har i dag fattat en rad beslut som… -
2021-09-17
Skellefteås nya klimatpositiva trähus bland de högsta i världen
Sara Kulturhus i Skellefteå är ett av världens högsta trähus, gestaltat av White Arkitekter. Med… -
2021-08-06
Värmland bäst på hållbarhet för djur och jordbruk
30 procent av djuren och 27 procent av jordbruksmarken i Värmland uppfyller KRAVs kriterier för god… -
2021-06-02
I Örnsköldsvik kan du panta din take away-mugg
Svenskarna är bland de bästa i världen på att panta burkar och flaskor. Varje år pantas över två… -
2021-05-15
Svenskt vinhus lanserar världens första alkoholfria naturviner
12 maj lanserade det svenska vinhuset Oddbird världens första alkoholbefriade organiska och… -
2021-05-07
Ny metod minskar kaffets klimatpåverkan
Arvid Nordquist Kafferosteri tillsammans med Rainforest Alliance testar en ny, innovativ metod för… -
2021-05-05
KRAV skärper reglerna för ökad hållbarhet
Med nya regler för bland annat växtodling och klimat tog KRAV under 2020 ytterligare steg för att… -
2021-04-26
Hemmalivet gav pantrekord - 99% pantar sina flaskor
Pantameras pantstatistiken från 2020 som visar att antalet pantade burkar och flaskor har ökat med… -
2021-04-16
Ny hållbar laxodling ger 20 procent av Sveriges konsumtion
Sveriges största landbaserade odling för sötvattenlax etableras i Säffle. Stora delar av Sveriges…





