Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Energisnåla vitvaror från Asko

https://www.klimatsmart.se/images/news/askotvattmaskiner250x222.jpg

Lanseringen av våra HWC-produkter (värmevattendrivna) är resultatet av ett mycket intressant projekt, som har initierats av Fjärrsyn (Svensk Fjärrvärme AB), mellan ASKO, ledande forskare, universitet och energibolag som t.ex. Göteborg Energi, Mälarenergi, Karlstads Universitet och Högskolan Dalarna. Projektet syftade till att utveckla tekniker och system som på ett miljövänligt och el-energisparande sätt använder värmevatten till att driva hemmets vitvaror. Våra HWC-anslutna (Heating Water Circuit =värmevattenkrets) svensktillverkade diskmaskiner, tvättmaskiner och torktumlare har en marknadsunik konstruktion som gör det möjligt för dig att drastiskt minska din el-energikonsumtion. Dessa produkter använder ett cirkulerande värmevattenflöde genom en värmeväxlare inuti maskinen vilket minskar behovet av att använda det traditionella elektriska värmeelementet. Följden blir att en stor del (upp till 90 %) av el-energiförbrukningen försvinner. Självklart fungerar våra HWC-produkter även utan värmevatten, dvs. med enbart elektrisk uppvärmning, precis som en konventionell vitvara. Värmevattnet (som kommer från t.ex. fjärrvärme eller andra värmekällor) används i värmeväxlaren inuti maskinen för att värma upp processvattnet för tvätt- och diskmaskiner samt processluften i torktumlare. Processvattnet är det vatten som tvättmaskinen eller diskmaskinen använder för att göra rent tvätten eller disken. Inuti torktumlaren används processluften för att torka kläderna. Våra HWC-produkter har två extra anslutningar på baksidan. Det finns en anslutning för ingående värmevatten och en för utgående värmevatten. Processvattnet har sin normala vattenanslutning till maskinen. För mer information, kontakta: Pehr Bohman,pehr.bohman@asko.se, 0512-78 52 66, 0705-15 25 32.

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Lars Andrén

Dela på Facebook

Energisnåla vitvaror från Asko

2011-09-15
Lanseringen av våra HWC-produkter (värmevattendrivna) är resultatet av ett mycket intressant projekt, som har initierats av Fjärrsyn (Svensk Fjärrvärme AB), mellan ASKO, ledande forskare, universitet och energibolag som t.ex. Göteborg Energi, Mälarenergi, Karlstads Universitet och Högskolan Dalarna. Projektet syftade till att utveckla tekniker och system som på ett miljövänligt och el-energisparande sätt använder värmevatten till att driva hemmets vitvaror.

Våra HWC-anslutna (Heating Water Circuit =värmevattenkrets) svensktillverkade diskmaskiner, tvättmaskiner och torktumlare har en marknadsunik konstruktion som gör det möjligt för dig att drastiskt minska din el-energikonsumtion. Dessa produkter använder ett cirkulerande värmevattenflöde genom en värmeväxlare inuti maskinen vilket minskar behovet av att använda det traditionella elektriska värmeelementet. Följden blir att en stor del (upp till 90 %) av el-energiförbrukningen försvinner. Självklart fungerar våra HWC-produkter även utan värmevatten, dvs. med enbart elektrisk uppvärmning, precis som en konventionell vitvara.

Värmevattnet (som kommer från t.ex. fjärrvärme eller andra värmekällor) används i värmeväxlaren inuti maskinen för att värma upp processvattnet för tvätt- och diskmaskiner samt processluften i torktumlare.

Processvattnet är det vatten som tvättmaskinen eller diskmaskinen använder för att göra rent tvätten eller disken. Inuti torktumlaren används processluften för att torka kläderna. Våra HWC-produkter har två extra anslutningar på baksidan. Det finns en anslutning för ingående värmevatten och en för utgående värmevatten. Processvattnet har sin normala vattenanslutning till maskinen.

För mer information, kontakta:
Pehr Bohman,pehr.bohman@asko.se, 0512-78 52 66, 0705-15 25 32.
Källa: Asko

Senaste nyheter