Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Stena återvinner 3500 Vegas-automater

https://www.klimatsmart.se/images/news/vegas250x166.jpg

Under de närmaste åren byter Svenska Spel ut cirka 3500 Vegas-automater. - Det är ett spännande återvinningsuppdrag. Vi återvinner hela Vegas-automaten och kan återföra stora mängder material till kretsloppet, så det kan användas till nya produkter i samhället, säger Johan Herrlin, marknadschef på Stena Technoworld. Vegas-automater finns på restauranger och Bingohallar över hela Sverige. I ett nytt avtal mellan Svenska Spel och Stena Technoworld ska cirka 3500 Vegas-automater i hela landet återvinnas de närmaste åren. Detta görs när Svenska Spel ska modernisera sitt utbud av spelautomater med ny funktionalitet, design och prestanda. - Alla Vegas-automater återvinns på Stena Technoworlds anläggning i Västerås. Vi är glada att även vårt miljökunnande fick stor betydelse då Svenska Spel ställde hårda miljökrav i sin upphandling, säger Johan Herrlin. - För Svenska Spel är det viktigt att återvinningen kan ske på ett säkert och miljömässigt sätt där vi ställer de högsta kraven i hela processen från transport till återvinning, säger Bertil Lindgren, teknisk chef inom affärsområde Restaurangspel. Varje Vegas-automat som återvinns minskar koldioxidutsläppen med 215 kilo. Det visar en livscykelanalys, där man beräknat hur stor miljöpåverkan skulle bli om allt material som återvinns istället hade tillverkats av helt nya råvaror. I Vegas-automaterna finns bildrör, kablar, kretskort, metaller och olika plaster som kan återvinnas och förädlas till nya råvaror för användning i kretsloppet. Till exempel går det åt minst två kilo olja för att tillverka ett kilo ny plast. Varje kilo plast, koppar med mera som kan återvinnas bidrar därför till en bättre hushållning med jordens begränsade naturresurser och att miljöpåverkan minskar. - Detta är mycket viktigt när vi fortsätter att satsa på nya effektiva och miljökloka sätt att ta hand om stora volymer av Europas elektronikavfall, avslutar Johan Herrlin. För mer information kontakta Bjarne Darwall ,010-445 20 26.

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Stena återvinner 3500 Vegas-automater

2009-06-10
Under de närmaste åren byter Svenska Spel ut cirka 3500 Vegas-automater.

- Det är ett spännande återvinningsuppdrag. Vi återvinner hela Vegas-automaten och kan återföra stora mängder material till kretsloppet, så det kan användas till nya produkter i samhället, säger Johan Herrlin, marknadschef på Stena Technoworld.

Vegas-automater finns på restauranger och Bingohallar över hela Sverige. I ett nytt avtal mellan Svenska Spel och Stena Technoworld ska cirka 3500 Vegas-automater i hela landet återvinnas de närmaste åren. Detta görs när Svenska Spel ska modernisera sitt utbud av spelautomater med ny funktionalitet, design och prestanda.

- Alla Vegas-automater återvinns på Stena Technoworlds anläggning i Västerås. Vi är glada att även vårt miljökunnande fick stor betydelse då Svenska Spel ställde hårda miljökrav i sin upphandling, säger Johan Herrlin.

- För Svenska Spel är det viktigt att återvinningen kan ske på ett säkert och miljömässigt sätt där vi ställer de högsta kraven i hela processen från transport till återvinning, säger Bertil Lindgren, teknisk chef inom affärsområde Restaurangspel.

Varje Vegas-automat som återvinns minskar koldioxidutsläppen med 215 kilo. Det visar en livscykelanalys, där man beräknat hur stor miljöpåverkan skulle bli om allt material som återvinns istället hade tillverkats av helt nya råvaror. I Vegas-automaterna finns bildrör, kablar, kretskort, metaller och olika plaster som kan återvinnas och förädlas till nya råvaror för användning i kretsloppet. Till exempel går det åt minst två kilo olja för att tillverka ett kilo ny plast. Varje kilo plast, koppar med mera som kan återvinnas bidrar därför till en bättre hushållning med jordens begränsade naturresurser och att miljöpåverkan minskar.

- Detta är mycket viktigt när vi fortsätter att satsa på nya effektiva och miljökloka sätt att ta hand om stora volymer av Europas elektronikavfall, avslutar Johan Herrlin.

För mer information kontakta Bjarne Darwall ,010-445 20 26.
Källor:

Senaste nyheter