Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Värmepump som sänker energiförbrukningen

https://www.klimatsmart.se/images/news/franckskylindustri177x40.jpg

Hybridvärmepumpen sänker energiförbrukningen med upp till 80%. Utnyttja oanvända värmekällor, spara energi och sänk dina kostnader. De ekonomiska effekterna för ett industriföretag blir enorma samtidigt som man sänker sin totala miljöpåverkan. Nu finns den patenterade tekniken i Sverige. Francks Kylindustri satsar stort på att föra ut den nya hybridvärmepumpen till landets industrier. Genom att etablera ett samarbete med norska Hybrid Energy AS som står bakom den patenterade tekniken har Francks Kylindustri fått ensamrätt på den svenska marknaden. – Att valet av partner föll på oss beror nog främst på att vi är störst i Sverige på platsbyggda ammoniakanläggningar, säger Bengt Österblad, ansvarig för försäljning och projektledning. Hybrid Energy har samma tillverkningssätt och samma teknik ligger till grund för deras hybridvärmepump, så samarbetet föll sig naturligt. Vi har förberett det här under ett års tid och ligger nu i startgroparna för att börja installera systemet på svenska företag. Vi vänder oss till alla industrier som har behov av att flytta energi som annars går till spillo. Hybridvärmepumpen bygger på ett grönt köldmedium och innehåller endast vatten och ammoniak. Därmed ger den ingen påverkan på växthuseffekten eller ozonlagret. De stora energibesparingarna ger också miljöeffekter genom minskade koldioxidutsläpp. - Företagen har vunnit stort på att byta till hybridvärmepump, konstaterar Bengt. För många har det inneburit en minskning av spetsvärmebehovet på upp till 80%. Dessutom har det visat sig att aggregaten har kort återbetalningstid, i många fall ett till två år, vilket är extremt kort. För mer information, kontakta: Bengt Österblad, 0766-34 30 97, bengt.osterblad@franckskylindustri.se.

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Andreas Sandmon

Dela på Facebook

Värmepump som sänker energiförbrukningen

2012-03-07
Hybridvärmepumpen sänker energiförbrukningen med upp till 80%. Utnyttja oanvända värmekällor, spara energi och sänk dina kostnader. De ekonomiska effekterna för ett industriföretag blir enorma samtidigt som man sänker sin totala miljöpåverkan. Nu finns den patenterade tekniken i Sverige.

Francks Kylindustri satsar stort på att föra ut den nya hybridvärmepumpen till landets industrier. Genom att etablera ett samarbete med norska Hybrid Energy AS som står bakom den patenterade tekniken har Francks Kylindustri fått ensamrätt på den svenska marknaden.

– Att valet av partner föll på oss beror nog främst på att vi är störst i Sverige på platsbyggda ammoniakanläggningar, säger Bengt Österblad, ansvarig för försäljning och projektledning. Hybrid Energy har samma tillverkningssätt och samma teknik ligger till grund för deras hybridvärmepump, så samarbetet föll sig naturligt. Vi har förberett det här under ett års tid och ligger nu i startgroparna för att börja installera systemet på svenska företag. Vi vänder oss till alla industrier som har behov av att flytta energi som annars går till spillo.

Hybridvärmepumpen bygger på ett grönt köldmedium och innehåller endast vatten och ammoniak. Därmed ger den ingen påverkan på växthuseffekten eller ozonlagret. De stora energibesparingarna ger också miljöeffekter genom minskade koldioxidutsläpp.

- Företagen har vunnit stort på att byta till hybridvärmepump, konstaterar Bengt. För många har det inneburit en minskning av spetsvärmebehovet på upp till 80%. Dessutom har det visat sig att aggregaten har kort återbetalningstid, i många fall ett till två år, vilket är extremt kort.

För mer information, kontakta:
Bengt Österblad, 0766-34 30 97, bengt.osterblad@franckskylindustri.se.

Senaste nyheter