Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Krusenberg Herrgård är Svanenmärkt

https://www.klimatsmart.se/images/news/krusenbergherrgard250x196.jpg

Krusenberg Herrgård har nu klarat Svanens hårda miljö- och klimatkrav för hotell. Det innebär att hela driften av anläggningen har miljögranskats. – Miljöfrågorna har alltid stått i fokus i vår verksamhet och nu har vi också, genom Svanen, fått såväl bra verktyg att arbeta med som möjlighet att mäta oss mot andra. Krusenberg Herrgård har anor från 1600-talet och är kulturminnesmärkt vilket ställer extra stora krav på oss med anpassningar av olika slag. Vi bedriver verksamhet i hela åtta olika byggnader inom ett 113 000 kvadratmeter stort område i direkt anslutning till sjön Ekoln (en del av Mälaren). Vi är både stolta och glada över att vi nu blivit Svanenmärkta, säger Birgitta Holmlund som är hotellchef på Krusenberg Herrgård. Krusenberg Herrgård är medlemmar i Svenska Möten som nu satsar stort på Svanen. Alla medlemsanläggningar ska vara Svanenmärkta senast 1 juli 2010. Svanenmärkningen är ett kvitto på att hotellet och restaurangen har en hög nivå på miljöarbetet och tar klimatansvar. – Krusenberg Herrgård jobbar till exempel aktivt med att minska sin klimatpåverkan, då de måste klara krav på mycket låg energianvändning vid driften, säger Cecilia Ehrenborg Williams, affärsområdeschef för tjänster på Svanen. Svanen ställer även krav på minskad förbrukning av vatten och kemikalier (till exempel vid städ och disk). Hotellets inköp ska vara miljöanpassade, (t ex miljömärkta rengöringsmedel, förbrukningsartiklar, tjänster, inredning och livsmedel) samt att man sorterar allt avfall. Detta kräver ett stort engagemang från ledning och hela personalstyrkan. – Vi har de senaste åren fokuserat på flera saker, bland det viktigaste har varit att minska vår energiförbrukning genom installation av bergvärme och lågenergilampor. Vi har även utfört åtgärder för att minska vatten- och kemikalieförbrukningen. Vi vårdar våra gamla byggnader ömt och om kvalitet kunde poängsättas så kom gärna och se våra tapeter från 1800-talet, avslutar Birgitta Holmlund. Krusenberg Herrgård ingår i gruppen Sjönära Möten tillsammans med hotellen FågelbroHus och Smådalarö Gård. Även dessa hotell är sedan tidigare Svanenmärkta. För mer information kontakta: Birgitta Holmlund, hotellchef Krusenberg Herrgård, 0733-508 664, birgitta@krusenbergherrgard.se Cecilia Ehrenborg Williams, affärsområdeschef på Svanen, 0707- 237 236, cecilia.ehrenborg@svanen.nu Om Krusenberg Herrgård Krusenberg Herrgård ingår tillsammans med FågelbroHus och Smådalarö Gård i gruppen Sjönära Möten, där alla hotell ligger vid vatten och inom 30-45 minuters radie från Stockholm city. Krusenberg Herrgård ligger vackert belägen på en udde i Mälaren, ca 15 minuter från Arlanda. Huvudsaklig målgrupp är mindre konferenser och möten samt weekendgäster, fester och bröllop. Hotellet rymmer 60 modernt utrustade rum samt konferensmöjligheter för grupper upp till 75 personer.

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Krusenberg Herrgård är Svanenmärkt

2010-05-07
Krusenberg Herrgård
Krusenberg Herrgård har nu klarat Svanens hårda miljö- och klimatkrav för hotell. Det innebär att hela driften av anläggningen har miljögranskats.

– Miljöfrågorna har alltid stått i fokus i vår verksamhet och nu har vi också, genom Svanen, fått såväl bra verktyg att arbeta med som möjlighet att mäta oss mot andra. Krusenberg Herrgård har anor från 1600-talet och är kulturminnesmärkt vilket ställer extra stora krav på oss med anpassningar av olika slag. Vi bedriver verksamhet i hela åtta olika byggnader inom ett 113 000 kvadratmeter stort område i direkt anslutning till sjön Ekoln (en del av Mälaren). Vi är både stolta och glada över att vi nu blivit Svanenmärkta, säger Birgitta Holmlund som är hotellchef på Krusenberg Herrgård.

Krusenberg Herrgård är medlemmar i Svenska Möten som nu satsar stort på Svanen. Alla medlemsanläggningar ska vara Svanenmärkta senast 1 juli 2010. Svanenmärkningen är ett kvitto på att hotellet och restaurangen har en hög nivå på miljöarbetet och tar klimatansvar.

– Krusenberg Herrgård jobbar till exempel aktivt med att minska sin klimatpåverkan, då de måste klara krav på mycket låg energianvändning vid driften, säger Cecilia Ehrenborg Williams, affärsområdeschef för tjänster på Svanen.

Svanen ställer även krav på minskad förbrukning av vatten och kemikalier (till exempel vid städ och disk). Hotellets inköp ska vara miljöanpassade, (t ex miljömärkta rengöringsmedel, förbrukningsartiklar, tjänster, inredning och livsmedel) samt att man sorterar allt avfall. Detta kräver ett stort engagemang från ledning och hela personalstyrkan.

– Vi har de senaste åren fokuserat på flera saker, bland det viktigaste har varit att minska vår energiförbrukning genom installation av bergvärme och lågenergilampor. Vi har även utfört åtgärder för att minska vatten- och kemikalieförbrukningen. Vi vårdar våra gamla byggnader ömt och om kvalitet kunde poängsättas så kom gärna och se våra tapeter från 1800-talet, avslutar Birgitta Holmlund.

Krusenberg Herrgård ingår i gruppen Sjönära Möten tillsammans med hotellen FågelbroHus och Smådalarö Gård. Även dessa hotell är sedan tidigare Svanenmärkta.

För mer information kontakta:
Birgitta Holmlund, hotellchef Krusenberg Herrgård, 0733-508 664, birgitta@krusenbergherrgard.se
Cecilia Ehrenborg Williams, affärsområdeschef på Svanen, 0707- 237 236, cecilia.ehrenborg@svanen.nu

Om Krusenberg Herrgård
Krusenberg Herrgård ingår tillsammans med FågelbroHus och Smådalarö Gård i gruppen Sjönära Möten, där alla hotell ligger vid vatten och inom 30-45 minuters radie från Stockholm city. Krusenberg Herrgård ligger vackert belägen på en udde i Mälaren, ca 15 minuter från Arlanda. Huvudsaklig målgrupp är mindre konferenser och möten samt weekendgäster, fester och bröllop. Hotellet rymmer 60 modernt utrustade rum samt konferensmöjligheter för grupper upp till 75 personer.

Senaste nyheter