Redaktör:
Jens Ljunggren
Ecomuna har nu lanserats
2013-04-02
Sveriges Ekokommuner har tidigare skrivit om arbetet med att skapa ett globalt webbrum tillsammans med Sustainable Sweden Association, som vi kan ha som nav för det internationella ekokommunsamarbetet. Ecomuna är nu sjösatt och hittas här. Ett första introduktionsmöte blir 27 mars klockan 16 (svensk tid), inriktat på det nordamerikanska ekokommunnätverket. Planerna är sedan att ha regelbundna nätverksmöten och seminarier i webbrummet.
För Sekoms del kan vi naturligtvis också använda det för våra interna möten med styrelsen, tjänstemannagruppen och olika arbetsgrupper. Vi kan i framtiden också arrangera särskilt Sekom-inriktade webinarier kring olika teman. Det finns många möjligheter!
En bieffekt av Ecomuna blev att vi med rummet som bas kunde webbsända från konferensen i Eskilstuna 14 mars.
Ecomuna hittar du här: www.card.coop/ct/ecomuna_en/
För Sekoms del kan vi naturligtvis också använda det för våra interna möten med styrelsen, tjänstemannagruppen och olika arbetsgrupper. Vi kan i framtiden också arrangera särskilt Sekom-inriktade webinarier kring olika teman. Det finns många möjligheter!
En bieffekt av Ecomuna blev att vi med rummet som bas kunde webbsända från konferensen i Eskilstuna 14 mars.
Ecomuna hittar du här: www.card.coop/ct/ecomuna_en/
Källa: Sveriges Ekokommuner
Senaste nyheter
-
2023-10-30
Spowdi vinner utmärkelse för klimatsmart jordbruksinnovation
World Economic Forum har utsett Spowdi till Top Innovator i dess Smarter Climate Farmers Challenge.… -
2023-09-20
En av Sveriges största solcellsparker planeras i Halland
Statkraft lämnade förra veckan in anmälan om samråd, enligt 12 kapitlet 6§ miljöbalken, för att… -
2023-09-18
Ny avfallstjänst hjälper företag minska koldioxidutsläpp
Stena Recycling lanserar en ny digital tjänst som ska ge företag mer kunskap om hur deras… -
2023-09-13
Göteborg först med batteri-swap för elmopeder
Två innovationsprojekt har banat väg för en ny satsning inom mikromobilitet och logistik i… -
2023-09-11
Åtta av tio vill ha mer grönska i svenska städer
Bevarandet av den biologiska mångfalden och ekosystemen har inte bara ett egenvärde, utan är… -
2023-09-08
Ekologisk höstmarknad i Järna 9 sept
Nu på lördag den 9 september kl. 10-16 kommer vi vara med på Skillebyholms höstmarknad! Vi… -
2023-09-06
Ny kalkylator visar stora vinster med ekologiskt
Genom att välja ekologiskt i matbutiken kan stora mängder bekämpningsmedel och konstgödsel stoppas.… -
2023-09-01
Stor outnyttjad potential i cirkulär ekonomi i Norden
En förhållandevis liten andel av den nordiska industrin är i dag cirkulär och det finns stora… -
2023-08-30
Var med och rösta fram Sveriges bästa klimat startup
När ansökningstiden nu löpt ut för årets upplaga av Startup 4 Climate, en av Europas största… -
2023-08-28
Världens största flytandegörningsenhet för biogas i Södertörn
Biokraft passerade i torsdags en viktig milstolpe när den nybyggda anläggningen för flytandegörning…





