Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Corn Flakes paket blir träd i Afrika

https://www.klimatsmart.se/images/news/kelloggs190x273.png

Nordisk Kellogg’s inleder nytt samarbete med Världsnaturfonden WWF. Det nordiska projektet ska resultera i över 2,5 miljoner nya träd till ett omfattande trädplanteringsprojekt i centrala Afrika. 1 paket = 1 träd. Det är budkapet till de svenska konsumenterna som från februari till juni 2009 har möjlighet att stötta WWFs trädplanteringsprojekt i Virunga nationalpark i centrala Afrika genom att köpa Kellogg’s Corn Flakes. Kampanjen genomförs i hela Norden och ambitionen är att kampanjen ska leda till att över 2,5 miljoner nya träd planteras så att den tropiske skogen i Virunga bevaras.

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Corn Flakes paket blir träd i Afrika

2009-04-01
Nordisk Kellogg’s inleder nytt samarbete med Världsnaturfonden WWF.

Det nordiska projektet ska resultera i över 2,5 miljoner nya träd till ett omfattande trädplanteringsprojekt i centrala Afrika.

1 paket = 1 träd. Det är budkapet till de svenska konsumenterna som från februari till juni 2009 har möjlighet att stötta WWFs trädplanteringsprojekt i Virunga nationalpark i centrala Afrika genom att köpa Kellogg’s Corn Flakes.

Kampanjen genomförs i hela Norden och ambitionen är att kampanjen ska leda till att över 2,5 miljoner nya träd planteras så att den tropiske skogen i Virunga bevaras.

Senaste nyheter