Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Unikt experiment om havsförsurning

https://www.klimatsmart.se/images/news/vattis200x267.gif

Tjugo meter höga provrörsliknande plastsäckar ska med början på torsdag 24 januari sättas ut i Gullmarsfjorden för att studera försurningens effekter på havet. Experimentet är en del i ett världsomspännande forskningsprojekt. I experimentet medverkar forskare från Göteborgs universitet. En sextio man stor internationell forskargrupp kommer i fem månader att ha sin bas vid Sven Lovén centrum för marina vetenskaper i Kristineberg utanför Lysekil. Det är det största och längsta experimentet av klimatförändringarnas påverkan på de marina ekosystemen som hittills gjorts. Från forskningsfartyget Alkor och med dykarhjälp kommer under torsdagen tio jättelika plastbehållare (mesokosmer) att sättas ut i fjorden. I varje plastbehållare innesluts 55 000 liter havsvatten tillsammans med organismer från Gullmarns vintervatten. I hälften av behållarna tillsätts olika halter koldioxid för att se hur marina växter och djurplanktonen påverkas vid olika surhetsgrader. Forskarna följer planktonen under många generationer och mäter vattnets kemi varje dag. De tillsätter också larver av sill och torsk, för att se hur de utvecklas i det inneslutna havsvattnet. Experimentet i Gullmarn pågår från januari till juni, och projektet leds av den tyske toppforskaren Ulf Riebesell. Tidigare har liknande studier utförts i mindre skala i polarmiljö, utanför Hawaii och utanför finska och norska kusterna. Men aldrig har så stora mesokosmer använts och under så lång tid. Program torsdagen den 24 januari: 09.30 Samling Kristineberg för en kort information med fika 10.15 Ut på fjorden med forskningsfartyget Oscar von Sydow 11.30 Angöring vid kaj i Lysekil för att se mesokosmer och redskap på nära håll

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Unikt experiment om havsförsurning

2013-01-21
Tjugo meter höga provrörsliknande plastsäckar ska med början på torsdag 24 januari sättas ut i Gullmarsfjorden för att studera försurningens effekter på havet. Experimentet är en del i ett världsomspännande forskningsprojekt. I experimentet medverkar forskare från Göteborgs universitet.

En sextio man stor internationell forskargrupp kommer i fem månader att ha sin bas vid Sven Lovén centrum för marina vetenskaper i Kristineberg utanför Lysekil. Det är det största och längsta experimentet av klimatförändringarnas påverkan på de marina ekosystemen som hittills gjorts.

Från forskningsfartyget Alkor och med dykarhjälp kommer under torsdagen tio jättelika plastbehållare (mesokosmer) att sättas ut i fjorden. I varje plastbehållare innesluts 55 000 liter havsvatten tillsammans med organismer från Gullmarns vintervatten.

I hälften av behållarna tillsätts olika halter koldioxid för att se hur marina växter och djurplanktonen påverkas vid olika surhetsgrader. Forskarna följer planktonen under många generationer och mäter vattnets kemi varje dag. De tillsätter också larver av sill och torsk, för att se hur de utvecklas i det inneslutna havsvattnet.

Experimentet i Gullmarn pågår från januari till juni, och projektet leds av den tyske toppforskaren Ulf Riebesell.

Tidigare har liknande studier utförts i mindre skala i polarmiljö, utanför Hawaii och utanför finska och norska kusterna. Men aldrig har så stora mesokosmer använts och under så lång tid.

Program torsdagen den 24 januari:
09.30 Samling Kristineberg för en kort information med fika
10.15 Ut på fjorden med forskningsfartyget Oscar von Sydow
11.30 Angöring vid kaj i Lysekil för att se mesokosmer och redskap på nära håll

Plats: Hörsalen, Lovéncentret Kristineberg.
Vägbeskrivning: www.loven.gu.se/stationer/kristineberg/vagbeskrivning_kristineberg/

Tacksam för anmälan till Martin Larsvik (031-786 96 21 eller Martin.Larsvik@loven.gu.se) senast onsdag 23 januari kl 15.00.

För mer information, kontakta:
Carina Eliasson, Göteborgs universitet, 031-786 98 73, carina.eliasson@science.gu.se.

Senaste nyheter