Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Telge Energis populära Fru Watt i ny kostym

https://www.klimatsmart.se/images/news/telge-nyafruwatt-petrahallebrant250x300.jpg

Hej! Jag heter Petra Hallebrant och är sedan den 18 augusti ny kundchef på Telge Energi. Förnybar energi och ren el är oerhört viktigt för att skapa en bättre värld. Därför känns det jättekul och spännande att äntligen få börja jobba på Telge Energi och ta på mig Fru Watts kostym. En ny kunskap för mig är att bara genom att välja ren el till din villa (med genomsnittlig elförbrukning), så kan du bidra till att minska koldioxidutsläppen med 4,5 ton per år. Helt otroligt och såenkelt. Tänk vilken skillnad vi skulle kunna göra för nästa generation om varenda villaägare gjorde det valet? Varför vill jag jobba på Telge Energi? Jag har under flera år jobbat med att skapa en bättre värld för barn. Och miljö och barn hör ihop: vi kan inte lägga klimatkrisen i knäet på våra barn. I till exempel naturkatastrofer och vid svält drabbas alltid barnen hårdast. Som kund till Telge Energi gör du skillnad. Genom att välja ren el som bara kommer från förnybara energikällor är du med och räddar världen. Det känns mäktigt att veta att du som individ faktiskt kan påverka klimatet i rätt riktning, till och med genom ditt val av elleverantör; ett val som man kanske inte alltid reflekterar över. Elpris och elavtal är en djungel för många. För att göra elmarknaden mer begriplig för dig som kund kommer Fru Watt att leva vidare (genom mig) bland annat här på bloggen. Du kommer även fortsättningsvis att kunna läsa om allt från energipolitik, elmarknaden, och elavtal till ekologiska trender och klimatrapporter. Jag hoppas att du fortsätter vara med på vår resa med att rädda världen. Tillsammans kan vi göra skillnad. /Nya Fru Watt, Petra Hallebrant

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Lars Andrén

Dela på Facebook

Telge Energis populära Fru Watt i ny kostym

2014-08-29
Nya Fru Watt - Petra Hallebrant
Hej! Jag heter Petra Hallebrant och är sedan den 18 augusti ny kundchef på Telge Energi. Förnybar energi och ren el är oerhört viktigt för att skapa en bättre värld. Därför känns det jättekul och spännande att äntligen få börja jobba på Telge Energi och ta på mig Fru Watts kostym.

En ny kunskap för mig är att bara genom att välja ren el till din villa (med genomsnittlig elförbrukning), så kan du bidra till att minska koldioxidutsläppen med 4,5 ton per år. Helt otroligt och såenkelt. Tänk vilken skillnad vi skulle kunna göra för nästa generation om varenda villaägare gjorde det valet?

Varför vill jag jobba på Telge Energi?

Jag har under flera år jobbat med att skapa en bättre värld för barn. Och miljö och barn hör ihop: vi kan inte lägga klimatkrisen i knäet på våra barn. I till exempel naturkatastrofer och vid svält drabbas alltid barnen hårdast.

Som kund till Telge Energi gör du skillnad. Genom att välja ren el som bara kommer från förnybara energikällor är du med och räddar världen. Det känns mäktigt att veta att du som individ faktiskt kan påverka klimatet i rätt riktning, till och med genom ditt val av elleverantör; ett val som man kanske inte alltid reflekterar över.

Elpris och elavtal är en djungel för många. För att göra elmarknaden mer begriplig för dig som kund kommer Fru Watt att leva vidare (genom mig) bland annat här på bloggen. Du kommer även fortsättningsvis att kunna läsa om allt från energipolitik, elmarknaden, och elavtal till ekologiska trender och klimatrapporter. Jag hoppas att du fortsätter vara med på vår resa med att rädda världen. Tillsammans kan vi göra skillnad.

/Nya Fru Watt, Petra Hallebrant

Senaste nyheter