Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Status efter sommaren

https://www.klimatsmart.se/images/news/ppam.jpg

Nu kommer hösten med stormsteg. Det blåser i alla fall ordentligt idag. Dags för lite uppdatering efter sommaren. Enligt STRÅNG har solinstrålningen generellt sett varit sämre än år 2000-2010 vid Finnängen. Maj var dock ett undantag, med solinstrålning 175 kWh/m², mot medel 00-10 på 161 kWh/m². Då märktes att solcellerna, med dessa svarta bakgrund och inte perfekt ventilerade inbyggda design gav lite mindre än den simulering jag gjort. I övrigt om vi går på STRÅNG solinstrålning fungerar solcellerna bättre än simulerat vid ”dåligt” väder och sämre vid” bra” väder. Rent termodynamiskt så betyder i detta fallet ”dåligt” väder kallare, blåsigare och ”bra” väder stilla och varmt. I tabellen nedan syns uppdaterad Elkonsumtion och solproduktionen. I augusti slog jag av växelriktaren under ett par veckor för att undvika allt för stort överskott. Det avtal jag nu har bygger på att jag inte blir elproducent sett över ett år. Eftersom det nu ser bra ut så lät jag bli att producera ~550 kWh i Augusti. Man vet aldrig vad som händer, men bastun är snart inkopplad så då kan man ju passa på att bjuda in till ett gäng bastukvällar. Den ursprungliga tanken var att se till att ha en elbil för att undkomma detta problem, men för vår familjs behov känns det inte riktigt som det finns ett bra alternativ ännu. Elcykeln, den drar helt enkelt för lite. På fredag kommer landshövdingen på besök och då ska vi provtrycka huset igen för att se om det tappat i lufttäthet. Återkommer om resultat. (Tabeller och diagram finns att se på bloggen). Skrivet av Andreas Molin på bloggen Energineutralt boende.

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Status efter sommaren

2011-09-14
Nu kommer hösten med stormsteg. Det blåser i alla fall ordentligt idag. Dags för lite uppdatering efter sommaren. Enligt STRÅNG har solinstrålningen generellt sett varit sämre än år 2000-2010 vid Finnängen. Maj var dock ett undantag, med solinstrålning 175 kWh/m², mot medel 00-10 på 161 kWh/m². Då märktes att solcellerna, med dessa svarta bakgrund och inte perfekt ventilerade inbyggda design gav lite mindre än den simulering jag gjort. I övrigt om vi går på STRÅNG solinstrålning fungerar solcellerna bättre än simulerat vid ”dåligt” väder och sämre vid” bra” väder. Rent termodynamiskt så betyder i detta fallet ”dåligt” väder kallare, blåsigare och ”bra” väder stilla och varmt. I tabellen nedan syns uppdaterad Elkonsumtion och solproduktionen.

I augusti slog jag av växelriktaren under ett par veckor för att undvika allt för stort överskott. Det avtal jag nu har bygger på att jag inte blir elproducent sett över ett år. Eftersom det nu ser bra ut så lät jag bli att producera ~550 kWh i Augusti. Man vet aldrig vad som händer, men bastun är snart inkopplad så då kan man ju passa på att bjuda in till ett gäng bastukvällar. Den ursprungliga tanken var att se till att ha en elbil för att undkomma detta problem, men för vår familjs behov känns det inte riktigt som det finns ett bra alternativ ännu. Elcykeln, den drar helt enkelt för lite.

På fredag kommer landshövdingen på besök och då ska vi provtrycka huset igen för att se om det tappat i lufttäthet. Återkommer om resultat.

(Tabeller och diagram finns att se på bloggen).

Skrivet av Andreas Molin på bloggen Energineutralt boende.

Senaste nyheter