Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Presis i Lund miljörapport för 2009

http://www.klimatsmart.se/images/news/presis250x154.jpg

Presis är ett IT-företag som levererar systemutvecklingstjänster inom områdena Systemstöd för miljöarbete, Projekt & Åtagande, Lösningar och Specialistkonsulting. Sedan starten 2006 har företaget haft en uttalad miljöpolicy, och har strävat efter ständig förbättring på detta område. Vi försöker transportera oss så effektivt som möjligt, källsorterar, köper främst miljömärkta produkter, använder lågenergilampor och försöker att använda så lite elenergi som möjligt. Dessutom har vi en miljöfond där vi varje år avsätter 2% av vårt rörelseresultat som skänks till olika miljö- och klimatfrämjande projekt, 50% globalt och 50% lokalt. Vår miljöpolicy börjar med meningen: Ett aktivt miljöengagemang är en viktig del av vår företagskultur och affärsmodell. Ledorden för vårt engagemang är Tänk globalt, agera lokalt. Under 2009 infördes systemet Avtryck där vi kan följa upp våra transporter och energiförbrukning på en daglig basis. Systemet togs i bruk i mars, och på bara ett par månader sporrade denna uppföljning flera medarbetare att förändra sitt beteende, där nu 4 miljöbilar har leasats, och andelen kollektivåkande har ökat. Vi har försökt att beräkna vårt CO2-avtryck, och har som följd av detta köpt utsläppsrätter hos Naturskyddsföreningen motsvarande 4 ton CO2. Detta, tillsammans med vår miljöfond och våra miljöinriktade tjänster gör att vår totala miljöpåverkan blir positiv. Dessutom är Presis i Lund stolta av att ha fått förtroendet att löpande utföra systemutveckling åt Klimatsmart.se. Kontakta gärna: Presis i Lund AB, Trollebergsvägen 32, 227 31 Lund, 046-590 08 80, www.presis.se

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Presis i Lund miljörapport för 2009

2010-11-26
Presis är ett IT-företag som levererar systemutvecklingstjänster inom områdena Systemstöd för miljöarbete, Projekt & Åtagande, Lösningar och Specialistkonsulting.

Sedan starten 2006 har företaget haft en uttalad miljöpolicy, och har strävat efter ständig förbättring på detta område.

Vi försöker transportera oss så effektivt som möjligt, källsorterar, köper främst miljömärkta produkter, använder lågenergilampor och försöker att använda så lite elenergi som möjligt.

Dessutom har vi en miljöfond där vi varje år avsätter 2% av vårt rörelseresultat som skänks till olika miljö- och klimatfrämjande projekt, 50% globalt och 50% lokalt.

Vår miljöpolicy börjar med meningen: Ett aktivt miljöengagemang är en viktig del av vår företagskultur och affärsmodell. Ledorden för vårt engagemang är Tänk globalt, agera lokalt.

Under 2009 infördes systemet Avtryck där vi kan följa upp våra transporter och energiförbrukning på en daglig basis. Systemet togs i bruk i mars, och på bara ett par månader sporrade denna uppföljning flera medarbetare att förändra sitt beteende, där nu 4 miljöbilar har leasats, och andelen kollektivåkande har ökat.

Vi har försökt att beräkna vårt CO2-avtryck, och har som följd av detta köpt utsläppsrätter hos Naturskyddsföreningen motsvarande 4 ton CO2. Detta, tillsammans med vår miljöfond och våra miljöinriktade tjänster gör att vår totala miljöpåverkan blir positiv.

Dessutom är Presis i Lund stolta av att ha fått förtroendet att löpande utföra systemutveckling åt Klimatsmart.se.

Kontakta gärna:
Presis i Lund AB, Trollebergsvägen 32, 227 31 Lund, 046-590 08 80, www.presis.se

Hela miljörapporten (pdf) hittar du här:
presis.se/upload/29/Milj%C3%B6rapport%20Presis%202009.pdf
Källa: Presis

Senaste nyheter