Klimatsmart - genvägen till sköna gröna köp

Fordonsgasen ökar med nära 25 procent

http://www.klimatsmart.se/images/news/energigassverige100x71.jpg

Fordonsgasen fortsätter att öka i Sverige. Det visar nya siffror från SCB. I april såldes drygt 6,5 miljoner normalkubikmeter gas till bilar och bussar. Det är en ökning med 24 procent jämfört med april 2009. Fordonsgasen tar marknadsandelar från konventionella bränslen som bensin vilket minskar oljeberoendet och utsläppen från trafiken. – Oljeberoendet måste minska. Och användandet av de alternativa bränslena måste fortsätta att öka. Då kan vi minska utsläppen som skadar vår hälsa, vår närmiljö och klimatet. De stigande bensinpriserna understryker också vikten av detta, säger Michelle Ekman, fordonsgasansvarig vid Energigas Sverige. Transporterna är idag den mest oljeberoende sektorn i Sverige. Omkring 95 procent av alla drivmedel har sitt ursprung i oljan. Gasbranschen vill att staten bistår med incitament för att bibehålla och förstärka den positiva utvecklingen. Övergången till mer förnybara och fler alternativa bränslen måste främjas. – Gasbranschen väntar på ett besked om att det reducerande förmånsvärdet för gasdrivna tjänstebilar ska förlängas. Att stimulera gasbilsförsäljningen är en viktig förutsättning för att fordonsgasvolymerna ska öka och bensinanvändningen i Sverige minska, säger Michelle Ekman, fordonsgasansvarig vid Energigas Sverige. Fordonsgas är det samlingsnamn för all gas – biogas och naturgas – som används för fordonsdrift. Gas ger betydligt lägre utsläpp av koldioxid, partiklar och kväveoxider jämfört med bensin och diesel. Andelen förnybar gas har ökat stadigt och sedan 2006 utgör biogasen mer än 50 procent av all fordonsgas. För mer detaljer kring fordonsgasstatistiken från 2009 och försäljningen under 2010, se www.gasbilen.se Energigas Sverige - branschorganisationen för aktörer inom biogas, fordonsgas, gasol, naturgas och vätgas.

NYHETSBREV

 

Kategorier

Redaktör:
Jens Ljunggren

Dela på Facebook

Fordonsgasen ökar med nära 25 procent

2010-06-17
Fordonsgasen fortsätter att öka i Sverige. Det visar nya siffror från SCB. I april såldes drygt 6,5 miljoner normalkubikmeter gas till bilar och bussar. Det är en ökning med 24 procent jämfört med april 2009. Fordonsgasen tar marknadsandelar från konventionella bränslen som bensin vilket minskar oljeberoendet och utsläppen från trafiken.

– Oljeberoendet måste minska. Och användandet av de alternativa bränslena måste fortsätta att öka. Då kan vi minska utsläppen som skadar vår hälsa, vår närmiljö och klimatet. De stigande bensinpriserna understryker också vikten av detta, säger Michelle Ekman, fordonsgasansvarig vid Energigas Sverige.

Transporterna är idag den mest oljeberoende sektorn i Sverige. Omkring 95 procent av alla drivmedel har sitt ursprung i oljan. Gasbranschen vill att staten bistår med incitament för att bibehålla och förstärka den positiva utvecklingen. Övergången till mer förnybara och fler alternativa bränslen måste främjas.

– Gasbranschen väntar på ett besked om att det reducerande förmånsvärdet för gasdrivna tjänstebilar ska förlängas. Att stimulera gasbilsförsäljningen är en viktig förutsättning för att fordonsgasvolymerna ska öka och bensinanvändningen i Sverige minska, säger Michelle Ekman, fordonsgasansvarig vid Energigas Sverige.

Fordonsgas är det samlingsnamn för all gas – biogas och naturgas – som används för fordonsdrift. Gas ger betydligt lägre utsläpp av koldioxid, partiklar och kväveoxider jämfört med bensin och diesel. Andelen förnybar gas har ökat stadigt och sedan 2006 utgör biogasen mer än 50 procent av all fordonsgas.

För mer detaljer kring fordonsgasstatistiken från 2009 och försäljningen under 2010, se www.gasbilen.se

Energigas Sverige - branschorganisationen för aktörer inom biogas, fordonsgas, gasol, naturgas och vätgas.

Senaste nyheter